1Eskiden bugüne uzanan evler, rüzgâr ve güler yüzlü insanlar..

Kendi halinde bir kasaba iken büyülü rüyasından uyanan pamuk prenses gibi yavaş yavaş kendine gelirken, eski evler küçük ve butik otellere, dükkânlar cafe ve restaurantlara dönüşerek, benzersiz rüzgârı ile zeytin, zeytinyağı ve lavanta kokularını siz Alaçatı sevdalılarına taşımaya başladılar.

1850’leri 2000’li yıllara taşıyan zamanı unutturarak sizi kucaklayan, teneke kutular içinde karanfil, sardunya fesleğenler ile yazın en sıcak günlerinde bile serinlği yaşatan, zarif ve keyifli dinlence ortamıyla sizleri karşılayan mekânlar..

19. yüzyılın ikinci yarısında mevcut bataklığı kurutmak için getirilen Rum işçilerin yöreye yerleşerek yaptıkları güzel mimarili Alaçatı evleri ve dünyanın her yerine ihraç ettikleri şarapları ile Alaçatı’da yaşam hareketlenir. Üzüm bağlarının yanında zeytin badem sakız ağaçları da doğal zenginliğin bir parçasıdır.

Mübadele sonrası gelen balkan ve Giritli Müslümanlar ile günümüze kadar bozulmadan ulaşmış şirin bir kasaba.
Son yıllarda rüzgâr sörfü tutkunları tarafından keşfedilen Alaçatı sahili dalgasız ama rüzgârlı haliyle hem sörfe yeni başlayan amatörlerin hem de uluslararası şampiyonaların ev sahibi olmuştur.

Kurulduğu günden bugüne geçmişini geleceğe bir değer olarak taşıyan, her gecen gün özgünlüğünden ödün vermeden korunarak gelişen Alaçatı sizleri bekliyor.

“Evinde gibi” duygusunu yaşayıp, kişiye özel hizmetler alabildiğimiz yerlerdir butik oteller. Oda sayısının sınırlı olması yahut sunulan imkânların büyük otellere kıyasla kısıtlı olması bir oteli butik otel yapmaya yetmez. Son yıllarda bir zamanların pansiyonları tabela değiştirip butik otel olduklarını iddia etseler de olayın özü farklıdır. Ülkemizde gerçekten butik otel olma vasfına sahip otel sayısı sanıldığından çok daha azdır.